ینج تا ده تا سرطان پستان عامل ژنتیکی دارد

عامل 50درصد نابینایی‌ها و ناشنوایی‌های دوران کودکی ژنتیکی است
18 ژانویه 2011
مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و پیشگیری از بیماری های ارثی
18 ژانویه 2011

ینج تا ده تا سرطان پستان عامل ژنتیکی دارد

ینج تا ده تا سرطان پستان عامل ژنتیکی دارد

  ایسنا- یک متخصص ژنتیک گفت: 5 تا 10 درصد سرطان های پستان مربوط به عوامل ژنیتیک و 90 درصد مربوط به عوامل محیطی است.

  دکتر علی متولی زاده اردکانی، متخصص ژنتیک گفت: با توجه به توجه به افزایش سرطانها در کشور، متخصصان باید در جهت افزایش توانمندیهای تشخیصی بکوشند .

  وی افزود: به دلیل محدودیت‌های پژوهشی در حوزه سرطانها و تعداد مقالات علمی موجود در کشور، نمی‌توان جایگاه مشخصی را برای کشور تعیین کرد .

  این متخصص ژنتیک با اشاره به پژوهش‌های جدید اظهار داشت: پروژه‌هایی در حوزه مولکولی سرطان پستان و شناسایی ژن‌هایی که در تشخیص زودهنگام نقش مهمی دارند، در حال انجام است . وی نبود مرکز سرطانی پیشرفته را از مشکلات این حوزه خواند و یادآور شد: شکل گیری مرکز سرطان در مراحل ابتدایی قرار دارد .

  متولی زاده اردکانی اختصاص بودجه‌ها را برای پیشرفت علمی بسیار با اهمیت خواند و تصریح کرد: در بسیاری از موارد طرح‌های بزرگ به دلیل کمبود بودجه ناتمام می‌مانند .

  وی ادامه داد: در حال حاضر طرحی با عنوان پروتئومیکس در حوزه سرطان پستان با مشارکت پژوهشگاه ابن سینا و مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاددانشگاهی دانشگاه تهران به تصویب رسیده که در صورت تخصیص بودجه شروع خواهد شد .

  این متخصص ژنتیک خاطرنشان کرد: طرح پروتئومیکس در تشخیص نشانه‌ها و علائم پروتئینی نقش مهمی دارد .

  وی یادآور شد: فقط 5 تا 10 درصد سرطان پستان به دلایل زمینه‌های ژنتیکی و حدود 90 درصد به دلیل جهش‌ها و عوامل محیطی زندگی شخص ایجاد می‌شود .

  دکتر متولی زاده اردکانی عوامل محیطی ایجاد سرطان را شیوه زندگی افراد، مصرف دخانیات، مصرف مواد الکلی و تغذیه دانست و گفت: مطالعات نشان داده که تغذیه، ورزش، محیط زیست از جمله فاصله محل زندگی افراد نسبت به مواد شیمیایی و نیروگاههای فاکتورهای افزایش دهنده سرطان‌ها هستند .

  وی بهترین سرمایه‌گذاری‌ را مرحله تشخیص سرطان خواند .

  وی در پایان خاطرنشان کرد: برای پیشرفت در حوزه‌های علمی و پژوهشی باید در مراحل تشخیص سرمایه‌گذاری‌ کرد .1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.