پیشرفتهای بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در ششمین سالگرد تاسیس

کارگاه 2 روزه ای تحت عنوان DNA SIS MAXرا در تاریخ 8 و 9 اسفند ماه 94 در محل انستیتو پاستور ایران
15 فوریه 2016
مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی سپاه تهران و نخبگان بسیجی از مرکز تحقیقات ژنتیکی نور بازدید کردند
16 فوریه 2016

پیشرفتهای بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در ششمین سالگرد تاسیس

بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران پیرو ابلاغ مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به جهاد دانشگاهی مبنی بر راه اندازی زیست بانک در کشور در بهمن ماه 1388 افتتاح گردید. با گذشت تنها چند سال از عمر مرکز، این بانک توانسته است با تلاش و پشتکار جهادی نیروهای متخصص، مجموعه ای از توانمندی های نرم افزاری و سخت افزاری در حوزه علوم سلولی و زیست فناوری را برای تامین نیاز مراکز علمی، دانشگاهی، پژوهشی و صنعتی کشور را فراهم کرده و بستری برای ارتباط و تعامل علمی با مراکز و بانک‌های مرتبط داخلی و معتبر بین‌المللی ایجاد نماید.
دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در گفتگو با روابط عمومی مرکز گفت: در حال حاضر بانک سلولهای انسانی و جانوری قریب به 900 رده سلولی استاندارد انسانی، جانوری، تحقیقاتی و لنفوبلاستوئیدی و رده های مورد استفاده در تولیدات زیست فناوری را تهیه و تولید و به محققین و مراکز پژوهشی عرضه می نماید.
وی افزود: در این بانک از زمان تاسیس تاکنون 10 کلکسیون ارزشمند از رده های سلولی جانوری و انسانی شامل کلکسیون اسبچه خزری، بیماریهای ژنتیکی، بز مرخز، شتر دو کوهانه، گاو سیستانی، گاو گلپایگانی، دهان و دندان و… راه اندازی شده است. راه اندازه حدود 60 روش آزمایشگاهی استاندارد، ارائه 30 نوع خدمت در این حوزه و اجرای پروژه های مهم در زمینه سلولهای انسانی و جانوری از جمله دستاوردهای این بانک از زمان تاسیس است.
فاضلی همچنین خاطر نشان کرد: این بانک پرچمدار ارائه خدمات پیشرفته می باشد که از جمله آنها می توان به مورد ذیل اشاره کرد :
• ایجاد رده های سلولی نوترکیب با توانایی بیان پروتئین GFP
• بهره گیری از تکنیک های مولکولی برایKnock down یاOver-Express ژن‌ها در رده های سلولی و ایجاد رده های نوترکیب
• تولید رده های سلولی نامیرا با استفاده از ژن تلومراز انسانی (hTERT)
• تولید رده های سلولی لنفوبلاستوئید با استفاده از ویروس اپشتین بار از خون محیطی بعنوان منبع‌ بی پایان DNA ژنومی و مطالعات سلولی و ژنتیکی
• تولید رده های سلولی فیبروبلاستی انسانی و جانوری بعنوان منبع بی پایان DNA ِژنومی و مطالعات سلولی و ژنتیکی و حفظ شناسنامه و احیا جانوران
• شناسایی STR 16 اختصاصی انسانی
• سنجش سمیت ژنتیکی با روشهای in vitro
• تهیه کاریوتایپ از رده های سلولی
• مطالعات بیان ژن

1

دیدگاه ها بسته شده است