پرداخت ۶ میلیارد ریال کمک هزینه مشاوره و آزمایش ژنتیک

دریافت کارت عضویت
27 آوریل 2019
“12 اردیبهشت روز گرامیداشت مقام استاد”
1 می 2019

پرداخت ۶ میلیارد ریال کمک هزینه مشاوره و آزمایش ژنتیک

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان‌جنوبی خبرداد:

پرداخت ۶ میلیارد ریال کمک هزینه مشاوره و آزمایش ژنتیک

بیرجند- معاون امور توسعه و پیشگیری بهزیستی خراسان‌جنوبی گفت: سال گذشته بالغ بر ۶ میلیارد ریال کمک هزینه مشاوره و آزمایشات ژنتیک به افراد پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، اعظم احمدی شادمهری یکشنبه شب در بازدید از مراکز مشاوره ژنتیک اظهار کرد: مشاوره ژنتیک با بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی مردم، نقش مؤثری را در پیشگیری از بروز معلولیت‌های ژنتیکی و مادرزادی به عهده دارد.

معاون امور توسعه و پیشگیری بهزیستی خراسان‌جنوبی بیان کرد: با توجه به پیشرفت‌های اخیر علم طب در شناخت علل بیماری و معلولیت‌ها، بسیاری از معلولیت‌های جسمی و ذهنی، قابل پیش بینی و پیشگیری هستند.

احمدی شادمهری از راه اندازی مراکز مشاوره ژنتیک خبر داد و افزود: این مراکز با هدف تحت پوشش قرار دادن گسترده اقشار مردم به خصوص قشر در معرض آسیب و معلولیت توسط سازمان بهزیستی راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به سقط ۱۳ جنین معلول در سال ۹۷ بیان کرد: اگر این سقط‌ها با تشخیص متخصصین بهزیستی در استان انجام نمی‌شد اکنون شاهد تولد کودک معلول و گرفتاری هزاران خانواده و شهروند برای تمشیت امور آنان و میلیاردها تومان هزینه برای جامعه و دولت بودیم.

معاون امور توسعه و پیشگیری بهزیستی خراسان جنوبی اظهار کرد: برای هر یک از معلولان حاضر در مراکز تحت نظارت بهزیستی سالانه میلیون‌ها تومان هزینه نگهداری، درمان و توانمندسازی پرداخت می‌شود و با جلوگیری از تولد کودکان معلول میلیاردها تومان در یک سال صرفه جویی شده است.

احمدی شادمهری با اشاره به فعالیت ۶ مرکز مشاوره ژنتیک در خراسان‌جنوبی گفت: بهترین زمان تشخیص و مشاوره ژنتیک زمانی است که فرد هنوز تصمیم به ازدواج نگرفته است و در همین راستا ۲ طرح غربالگری اختلالات ژنتیک ۱۵-۲۵ سال و مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج از سال ۹۵ در استان در حال اجرا است.

وی افزود: در سال گذشته ۵ هزار و سه دانش آموز و سه هزار و ۵۰۲ زوج در شرف ازدواج از خدمات این طرح‌ها به صورت رایگان بهره مند شدند.

معاون امور توسعه و پیشگیری بهزیستی خراسان‌جنوبی با اشاره به شیوع برخی معلولیت‌ها در روستاهای خراسان‌جنوبی اظهار کرد: علت معلولیت‌ها در این روستاها شناسایی شده و تمامی هزینه‌های آزمایشات ژنتیک به صورت رایگان برای بیماران انجام می‌شود.

احمدی شادمهری یادآور شد: سال گذشته بالغ بر ۶ میلیارد ریال کمک هزینه مشاوره و آزمایشات ژنتیک به افراد پرداخت شده است.

وی با اشاره به وجود ۲۳ هزار و ۴۵ فرد معلول در خراسان‌جنوبی یادآور شد: نرخ شیوع معلولیت در استان ۲.۹ درصد است.

 

کد خبر 4602990

لینک خبر: https://www.mehrnews.com/news/4602990/

دیدگاه ها بسته شده است