مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و پیشگیری از بیماری های ارثی

ینج تا ده تا سرطان پستان عامل ژنتیکی دارد
18 ژانویه 2011
نخستین همایش گرامیداشت روز جهانی بیماری های نادر
18 ژانویه 2011

مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و پیشگیری از بیماری های ارثی

مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج به میزان 80 درصد از بروز بیماریهای ارثی پیشگیری می کند

  ایرنا- در ایران به علت رواج ازدواج های فامیلی ، خطر ابتلا به بیماری های ژنتیکی نیز در مقایسه با سایر کشورها بیشتر است؛ به همین علت انجام مشاوره های ژنتیک قبل از ازدواج برای تمام زوج های ایرانی ضروری است .

  به گفته دکتر محمد حسین صنعتی متخصص ژنتیک پزشکی ملکولی از نظر علمی و تجربی اثبات شده است که مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج اگر دقیق و توسط فرد متخصص و مجرب انجام شود به طور چشمگیری در کاهش شمار مبتلایان به بیماری های ژنتیکی موثر است .

  وی اضافه کرد: با مشاوره ژنتیک قبل ازدواج به میزان بیش از 80 درصد می توان از بروز بیماری های ارثی پیشگیری کرد .

  عضو هیئت مدیر انجمن نوروژنتیک اظهار داشت: در انجام مشاوره ژنتیک، شجره نامه زوجین به طور دقیق مورد بررسی قرار می گیرد و متخصص ژنتیک در صورت مطلع شدن از ژن معیوب در زوجین باید آزمایش های ژنتیک را انجام دهد .
صنعتی گفت: بیماری های ژنتیک صرفا در افرادی که ازدواج فامیلی نزدیک دارند، اتفاق نمی افتد بلکه گاهی در افرادی که ارتباط خویشاوندی دوری با هم دارند هم ممکن است بروز کند به اینصورت که دو فرد با داشتن ژن معیوب نهفته در صورت ازدواج با هم ، موجبات بروز بیماری های ژنتیکی را فرزندان خود فراهم کنند .

  وی افزود: مشاوره ژنتیک زمانی موثر است که زوجین توصیه های مشاور ژنتیک را که می تواند به صورت انجام آزمایش های ژنتیک قبل از ازدواج و یا حتی قبل از شروع رژیم دارویی درمدت زمان خاصی باشد انجام دهند و بعد از اتمام طول دوره درمان پیشنهاد شده به آنها، نتیجه را به مشاور اعلام کنند .

  این متخصص ژنتیک مولکولی با تاکید بر اینکه روند درمانی و توصیه های مشاور ژنتیک باید اجرا شود و در میانه راه رها نشود گفت: اکتفا کردن به مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج که به صورت گفتاری و آگاه شدن متخصص ژنتیک از شجره نامه زوجین ، هیچ تاثیری در پیشگیری از ابتلا به بیماری های ژنتیک ندارد .

  وی ادامه داد: مشاوره ژنتیک زمانی می تواند موثر باشد که زوج ها توصیه های مشاور ژنتیک را به خوبی انجام دهند و نتایج آزمایش ها را قبل از ازدواج به متخصص ارایه کنند.

  صنعتی یادآور شد: به عنوان مثال در برخی از بیماری های ژنتیک همچون تالاسمی ، ابتدا باید یک سری آزمایش های اولیه را انجام داد و نتیجه را به متخصص نشان داد در مرحله بعدی ممکن است نیاز باشد آزمایش ها دوباره تکرار شوند تا به درستی تشخیص داده شود که آیا کم خونی ناشی از فقر آهن است و یا اینکه علل و فاکتورهای خونی نقش دارد .
وی افزود: چنانچه کم خونی ناشی از فقر آهن باشد با تجویز یک دوره رژیم های دارویی آهن، می توان مشکل را برطرف کرد و بعد از این دوره آزمایش تکرار می شود تا مشخص شود کم خونی علل خونی و ژنتیک دارد یا خیر .
صنعتی با بیان اینکه نمی توان مانع ازدواج از دو نفر شد گفت: در مواردی بعد از مشاوره ژنتیک ممکن است به زوجین توصیه شود در صورت اقدام به بچه دار شدن حتما تحت نظر یک متخصص ژنتیک باشند و یا اینکه آزمایش تشخیص قبل از تولد انجام دهند .

  وی اظهار داشت: بنا بر تشخیص متخصص ژنتیک در مورد برخی از بیماری های ژنتیکی ، ممکن است آزمایش تشخیص قبل از لانه گزینی (در باروری خارج رحمی) توصیه شود .

  دانشیار پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری وزارت علوم با اشاره به اینکه طیف بیماری های ژنتیک بسیار گسترده است گفت: برخی از بیماری های ژنتیک مربوط به دهه سوم و یا چهارم زندگی است که بعد از 30 سالگی بروز می کنند و برخی در همان بدو تولد نشانه های خود را بروز می دهند .

  وی تصریح کرد:‌ در صورتی که تشخیص‌های مولکولی و اطلاع رسانی به طور دقیق انجام شود و خانواده‌های پرخطر که در اقوام خود حداقل یک مورد مبتلا به این بیماری ها را دارند تحت مشاوره و تشخیص بیماری ژنتیک قرار گیرند، تولد فرزندان ناقص تا حدود نود درصد کاهش می‌یابد .

  عضو هیئت مدیره انجمن نوروژنتیک، هزینه تشخیص بیماری‌های ژنتیکی را بالا خواند و گفت: هزینه تشخیص بیماری های ژنتیک نه تنها در ایران بلکه در همه جای دنیا به دلیل مواد، تجهیزات و پرسنل تخصصی بالا است که با ابداع روش‌های نوین این هزینه ها در آینده کاهش خواهد یافت .

  وی افزود: بیماری‌های ژنتیک علاوه بر بعد اقتصادی و اجتماعی، از نظر تامین دارو، درمان و تجهیزات، هزینه‌های بسیاری را به نظام بهداشت کشور تحمیل می‌کند .1

2 دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    اگر دو نفر فامیل نباشند ولی در خانواده فامیل درجه یک طرفین معلولیت باشد به دلیل ازدواج فامیلی.ریسک خطر زیاد است برای این دو نفر؟

  2. 1xBet является одной из самых известных на рынке. 1xbet на сегодня прямо сейчас Огромный выбор спортивных и киберспортивных событий, множество открытых линий, высочайшие коэффициенты. Кроме того, БК имеет обширный функционал и немногие дает возможность совершать ставки по уникальным промокодам. Используя промокоды, вы можете получить реальный денежный выигрыш, не внося абсолютно никаких средств. Фантастика? – Нет, Реальность Узнать последний промокод вы можете прямо сейчас, однако использовать его необходимо в соответствии с условиями и инструкциями, которые приведены ниже.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.