شناسایی جانباختگان حادثه منا

چگونگی‌ تشخیص هویت شهدای گمنام در رادیو تهران
26 سپتامبر 2015
مفقودان فاجعه منا را چطور شناسایی کنیم؟
14 اکتبر 2015

شناسایی جانباختگان حادثه منا

دکتر محمود تولایی،رئیس انجمن ژنتیک و مرکز ژنتیک نور، در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ما اولین آمادگی خود را در تاریخ بیست و سوم شهریور ماه همزمان با سانحه سقوط جرثقیل به هیات پزشکی حج و بعد از حادثه منا در تاریخ پنجم شهریور ماه به سازمان حج و زیارت کشور اعلام کردیم.
به گفته وی، این اعلام آمادگی برای این است که زودتر از ورود خانواده های جانباختگان به ایران شناسایی آنها انجام گیرد.
رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک نور با بیان اینکه تا کنون هیچ کس با ما تماس نگرفته تا گامی در این زمینه برداریم، گفت: حتی نامه های اعلام آمادگی مرکز ژنتیک را به مکه هم فرستاده ایم. البته سازمان حج و زیارت هم درگیر بوده که تا کنون پاسخی نداده است.
وی با بیان پیشنهادی اظهار داشت: باید سازمان حج و زیارت تیمی تشکیل دهد تا سرعت شناسایی جانباختگان با همکاری مجموعه های توانا افزایش یابد و شناسایی مفقودین صورت گیرد.
تولایی ادامه داد: همچنین سازمان حج و زیارت باید هماهنگ کند و افرادی که قابل شناسایی نیستند را به این مرکز معرفی کرده تا ما بتوانیم به سرعت از خانواده ها نمونه گیری و از سوی دیگر هم پروفایل ژنتیکی این افراد را تهیه کنیم.
وی افزود: بعد از انجام این 2 کار، اطلاعات خانواده و مفقودین را در نرم افزار شناسایی وارد می کنیم تا سیستم به جستجو بپردازد و در نهایت اجزای پیکرها به هم ملحق و در اختیار خانواده هایشان قرار می گیرد.
وی با اشاره به حادثه انفجار پادگان ملارد قدس گفت: ما در این مرکز توانستیم با وجود اینکه پیکرهای این شهیدان در یک کیلومتری یکدیگر وجود داشتند آنها را ظرف ۷۲ ساعت شناسایی کنیم.
تولایی تاکید کرد: ما سرباز نظام هستیم و سازمان حج و زیارت تا هرزمانی اعلام کنند می توانیم در این زمینه گام برداریم. البته این موضوع هرچه زودتر باشد بهتر است چرا که هرچه بافت های مفقودین تازه تر باشد شناسایی راحت تر و بهتر انجام می گیرد.

1

دیدگاه ها بسته شده است