سخنرانی رئیس انجمن ژنتیک ایران در همایش ذخایر ژنتیکی

رئیس انجمن ژنتیک ایران: توانمندی کشور در زمینه ژنتیک قبل از انقلاب با بعد از انقلاب غیرقابل مقایسه است
14 فوریه 2017
رییس انجمن ژنتیک ایران در گفت‌وگو با ایلنا:۴۵ درصد ازدواج‌ها در ایران فامیلی است/۹۰ درصد بیماری‌های ژنتیکی در خانواده‌ها تکرار می‌شود .
18 فوریه 2017

سخنرانی رئیس انجمن ژنتیک ایران در همایش ذخایر ژنتیکی

 محمود تولایی؛ رییس انجمن ژنتیک ایران گفت: در مباحث انسان شناسی معاصر، رابطه انسان با طبیعت قدمتی به درازای تاریخ بشری دارد اما در سالهای اخیربدلیل بهره برداری بیش از حد و بعضا غیرآگاهانه انسان از طبیعت، محیط زیست و مواهب خداداد آن، این رابطه دچار چالش شده است و ماحصل این چالش، افزایش انقراض گونه ها و تنوع زیستی است.
کشور ما از جمله کشورهای بسیار برخورداراز منابع و ذخایر ژنتیکی و تنوع در گونه هاست. یک تنوع اقلیمی فوق العاده که از 18 اقلیم متفاوت در جهان، 11 اقلیم آن از گرم، خشک، سرد، معتدل و …. از نعمت های خداداد درکشور ماست که در هریک از این اقلیم ها، موجودات با ویژگی های گوناگوندر عالم گیاهی، جانوری، رسزسازواره ها و … است. صفات ویژه هر یک از این موجودات سرمایه گرانقدر علمی برای عالمان این سرزمین است. پس تنوع ژنتیکی، یک نعمت بزرگ است و حفظ آن یکی از سه امر اصلی تنوع زیستی است .
تولایی افزود: درک اهمیت عوامل ژنتیکی در انقراض گونه ها و راه های تخفیف شدت انقراض، قدم اول است که در این زمینه باید به چند جنبه توجه ویژه بشود.
1 – مدیریت ژنتیکی جمعیت های کوچک با هدف حفظ تنوع ژنتیکی و حداقل نمودن همخونی، این مساله در حیات وحش بسیار اهمیت دارد. امروزه با احداث اتوبان های جدید و قطع ارتباط مناطق زیستی گونه های حیات وحش، همخونی رو به گسترش گذاشته است و این خطر نیازمند تدبیر علمی در سازمان محیط زیست است.
2 – رفع ابهامات رده بندی و توسعه روشهای علمی برای شناسنامه دار کردن ژنتیکی گونه ها
3 – استفاده از آنالیز ژنتیک مولکولی و حراست از میراث ژنتیکی (Gene Heritage) و توسعه شناخت عمیق تر در خصوص صفات گونه ها
امروزه بعضا در پوشش اکوتروریسم و طرح های پژوهشی و … گونه های ویژه و منحصربفرد از کشور خارج می شود بدون اینکه ثبت و ضبطی در کار باشد.
این روزها شاهد هستیم که در پوشش غربالگری و آزمایشات HLA و … بوسیله برخی بیمارستان ها و مراکز دولتی و غیردولتی، نمونه های انبوه انسانی به خارج از کشور منتقل می شود بدون اینکه مجوز رسمی از مراکز رسمی کشور اخذ شده باشد و محتمل است که ویژگی های ژنتیکی ایرانیان برای سوئ استفاده های اقتصادی و حتی بیوتروریسم مورد سوء استفاده قرار گیرد که لازمست مراجع مسئول بویژه سازمان پدافند غیرعامل گوش بزنگ باشند.
توسعه پایدار و پیشرفت جوامع بشری بدون توجه به مولفه های خفظ، حراست و بهره مندی هوشمندانه از محیط زست و مواهب خدادای آن ناممکن است و جبران خسارت های ناشی از چنین توسعه ای بسیار مشکل و گاهی ناممکن است.

1

دیدگاه ها بسته شده است