رییس انجمن ژنتیک ایران در گفت‌وگو با ایلنا:۴۵ درصد ازدواج‌ها در ایران فامیلی است/۹۰ درصد بیماری‌های ژنتیکی در خانواده‌ها تکرار می‌شود .

سخنرانی رئیس انجمن ژنتیک ایران در همایش ذخایر ژنتیکی
18 فوریه 2017
انتخابات شاخه های انجمن ژنتیک ایران
22 فوریه 2017

رییس انجمن ژنتیک ایران در گفت‌وگو با ایلنا:۴۵ درصد ازدواج‌ها در ایران فامیلی است/۹۰ درصد بیماری‌های ژنتیکی در خانواده‌ها تکرار می‌شود .

 یکی از مهمترین مباحث انسان شناسی معاصر، اجرای طرح ژنوم انسانی است که در ابتدای هزاره سوم با کمک ده ها کشور به ثمر رسید. در این طرح تمامی ژن های موجود در DNA انسانی (حدود 30 هزار ژن) از طریق تعیین توالی بیش از 2/3 میلیارد باز آلی تشکیل دهنده ژنوم انسانی مورد بررسی قرار گرفت و همین داده ها، بسیاری از قابلیت ها در حوزه تولید داروهای نسل جدید، فرایند بیماریها و تشخیص سریع، دقیق و قطعی بیماریها را ایجاد نمود و به پیش‌گیری اختلالات ژنتیکی در مناطق مختلف جهان کمک بسیاری کرده است.
تولایی در مورد پیشگیری از تولد نوزادانی که اختلالات ژنتیکی دارند، خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم با فرهنگ‌سازی، بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی که منشا ازدواج‌های فامیلی دارند را شناسایی کنیم و با پیش‌گیری، تعداد تولد نوزادانی که با اختلالات ژنتیکی متولد می‌شوند را کاهش دهیم. به عنوان مثال در حوزه عقب ماندگی، اگر در خانواده مورد دومی پیدا شود، متوجه می‌شویم که یک مشکل ژنتیکی در خانواده وجود دارد و پس از آن می‌توان با پیشگیری جلوی تکرار آن را گرفت. در چنین مواردی می‌توان اینگونه توصیف کرد که اگر قبل از ازدواج زوجین آزمایش ژنتیک انجام می‌دادند؛ نوزادی با چنین شرایطی هرگز متولد نمی‌شد.
رییس انجمن ژنتیک ایران با اعلام آمار ازدواج‌های فامیلی در ایران ادامه داد: متاسفانه در کشور ما ۴۵ درصد ازدواج‌ها فامیلی است و این موضوع عامل اصلی افزایش تعداد بیماران با منشا ژنتیکی است. آزمایش‌هایی که در شهرستان‌هایی مانند پاکدشت، ورامین و مناطق اطراف تهران انجام شد؛ نشان داد که ۹۰ درصد بیماری‌های حوزه ناشنوایی در خانواده‌ها تکرار شده است و این نشان می دهد که ریشه همه آنها اختلالات ژنتیکی است. در صورت مشاوره قبل از ازدواج، حلقه تکرار بیماری قابل قطع است.
وی تصریح کرد: این موضوع بسیار مهم است که اگر قبل از ازدواج زوجین مشاوره ژنتیک انجام می‌دادند ما با کاهش ۷۰ درصدی این بیماری‌ها روبه‌رو می‌شدیم ولی متاسفانه در اکثر مواقع با اصرار دو طرف ازدواج صورت می‌گیرد.
ما تاکید داریم که برای آینده ایران باید در کنترل جمعیت تجدیدنظر بکنیم و موضوع چند فرزندی را خانواده‌ها مد نظر قرار بدهند ولی در کنار آن برای داشتن نسل سالم و فرزند سالم، به مشاوره ژنتیک توجه لازم را داشته باشیم.
وی با اشاره به رد طرح اجباری شدن آزمایش ژنتیک قبل ازدواج، افزود: اگرقانونی در خصوص اجباری شدن آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج تصویب شود و این قانون توانایی اجرایی نداشته باشد، عده‌ زیادی از جوانان کشور به دلیل انجام آزمایش ژنتیک بلاتکلیف می‌مانند. آزمایش اجباری ژنتیک می‌تواند هزینه‌های مالی بسیاری را برای خانواده‌ها در پی داشته باشد و متاسفانه در بیمه‌ها هم جایی برای آنها در نظر نگرفته‌اند. بسیاری از کسانی که دلسوز حوزه سلامت هستند مانند بهزیستی و وزارت بهداشت به دلیل نبود امکانات برای مراجعه حجم انبوه و عدم پیش بینی منابع مالی آن، قائل به اجباری شدن آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج نمی باشند.
تولایی برای جایگزینی طرح آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج، موضوع دیگری را مطرح کرد و بیان کرد: راهکار دیگری برای جلوگیری از افزایش تولد نوزادان با اختلالات ژنتیکی وجود دارد و آن این است که با کمک وزارت بهداشت، صدا و سیما و بهزیستی همتی ایجاد شود که با اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در جامعه، مدارس و همچنین اطلاع‌رسانی در پادگان‌ها آموزش‌هایی انجام شود تا عموم مردم با خطرات و مشکلات ژنتیکی آشنا شوند.
وی افزود: ما می‌توانیم با پرسش‌نامه‌هایی که در اختیار عموم مردم قرار می‌دهیم آنها را با مشکلاتی که دارند، آشنا کنیم تا بدانند که در خانواده‌ آنها چه بیماری‌هایی وجود دارد. این موضوع باعث می‌شود که هزینه‌های آزمایشات ژنتیک پیش از ازدواج وجود نداشته باشد.
رییس انجمن ژنتیک در پایان به کمبود پزشک ژنتیک در ایران اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما تنها در چند استان کشور مشاور و پزشک ژنتیک داریم و در صورتی که این طرح توسط مجلس تصویب می‌شد ما با مراجعین شهرستان‌ها که متخصص ژنتیک در آنجا حضور ندارد چه باید می‌کردیم؟ تصویب این طرح می‌توانست یک بحران را در کشور ما به وجود بیاورد، زیرا ما به اندازه کافی مشاور و متخصص ژنتیک نداریم. ما باید به این موضوع توجه کنیم که تنها راه برون رفت از وضعیت کنونی فرهنگ سازی در حوزه سلامت است.

1

دیدگاه ها بسته شده است