دو برابر شدن اعتبارات پژوهشی کشور در لایحه بودجه 95

پیام تبریک رئیس انجمن ژنتیک ایران
20 دسامبر 2015
سومین کنفرانس ملی کارآفرینی و مدیریت کسب و کارهای دانش بنیان
30 دسامبر 2015

دو برابر شدن اعتبارات پژوهشی کشور در لایحه بودجه 95

دکتر بهزاد قره یاضی، رییس امور تحقیقات و فناوری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار پژوهشی ایسنا اظهار داشت: سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی در سال جاری با 8 صدم درصد افزایش نسبت به سال گذشته به 48 صدم درصد رسیده و این در حالی است که با توجه به عدم تحقق درآمدهای پیش بینی شده در پی کاهش شدید قیمت نفت که به کمترین رقم طی هفت ماه اخیر رسیده انتظار می‌رفت تحقق برخی برنامه‌ها مختل شود ولی با توجه به رویکرد دولت به حمایت از پژوهش، تحت همین شرایط دشوار، شاهد تاریخی‌ترین تخصیص اعتبار به بخش پژوهش هستیم.

تخصیص کامل اعتبارات پژوهشی پیش بینی شده از ابتدای سال تاکنون

وی خاطرنشان کرد: در پایان آذرماه، 75 درصد اعتبارات مصوب دستگاه‌های اساسی مثل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جهاد دانشگاهی، پژوهشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی، پارک ها و مراکز رشد تخصیص داده شده که با توجه به گذشت 9 ماه از سال معادل 100 درصد تخصیص است که نشان از عزم دولت برای جلوگیری از تاثیر چالش‌های اقتصادی و تنش‌های مالی تحمیلی بر بخش پژوهش کشور دارد.
قره‌یاضی با اشاره به تاکیدات ویژه مقام معظم رهبری بر حمایت از پژوهش و تصویب اعتبارات کافی به این بخش گفت: در سال 94 همچنین پایه‌گذاری بزرگی برای جهش پژوهشی کشور طی برنامه ششم توسعه صورت گرفت. البته مطمئنا همه چیز در میزان اعتبارات پژوهشی که البته در برنامه ششم به طور جدی مورد توجه قرار گرفته خلاصه نمی‌شود و مهمتر از آن بسترسازی‌ها و ساختارسازی‌ها در جهت رفع موانع و تسهیل پژوهش است که در این زمینه هم گام‌های بلندی برداشته شده است. www.isna.ir/fa/news/94092916950/

1

دیدگاه ها بسته شده است