درخواست تجدیدنظر در مصوبه کمیسیون کشاورزی مجلس مبنی بر ممنوعیت محصولات تراریخته

معاون فناوری زیستی مرکز همکاری های نوآوری ریاست جمهوری عنوان داشت: ذخایر ژنتیک، یک سرمایه بیکران است
13 سپتامبر 2016
برگزاری کارگاه سوم از سلسله کارگاههای تخصصی بیوانفورماتیک
25 سپتامبر 2016

درخواست تجدیدنظر در مصوبه کمیسیون کشاورزی مجلس مبنی بر ممنوعیت محصولات تراریخته

 با عرض سلام و مراتب احترام،
همانگونه که اطلاع دارید، کمیسیون محترم کشاورزی مجلس شورای اسلامی طی اقدامی غیرقابل باور، مصوبه‌ای را به تصویب رسانده است که به حق می توان آن را پیشنهاد حکم اعدام فناوری مهندسی ژنتیک گیاهی در کشور دانست. در این موقعیت حساس، این ضرورت و فوریت وجود دارد که با نهایت احترام از کمیسیون های محترم کشاورزی و تلفیق مجلس شورای اسلامی درخواست نماییم تا به حکم حق و عدالت در ارائه چنین مصوبه ای به صحن علنی مجلس شورای اسلامی تجدیدنظر فرمایند.
با توجه به فوریت موضوع و ضرورت اقدام عاجل، پایگاه آگاهی بخشی عمومی تولیدات تراریخته (پآت) وظیفه میزبانی متن این نامه تجدیدنظر را در مرحله جمع آوری امضاها متقبل شده است. خواهشمند است به لینک http://paatt.ir/?p=518 مراجعه فرموده و ضمن مطالعه متن ” نامه درخواست تجدیدنظر در مصوبه کمیسیون کشاورزی مجلس مبنی بر ممنوعیت محصولات تراریخته” چنانچه حاضر به امضای متن نامه می باشید، نام و نام خانوادگی، رتبه علمی و محل اشتغال خود را با ذکر کلمه امضاء در کادر دیدگاه ثبت فرمایید. لازم به ذکر است که متن نامه مزبور به انضمام فهرست عزیزانی که اعلام امضاء فرموده‌اند به روسای محترم چهار انجمن ملی بیوتکنولوژی، ژنتیک، زراعت و اصلاح نباتات و ایمنی‌زیستی ارسال خواهد شد تا در سریعترین زمان ممکن و به نحو مقتضی بطور رسمی به مجلس محترم ارسال و رسانه‌ای شود.
با تشکر،
پایگاه آگاهی بخشی عمومی تولیدات تراریخته (پآت)
www.paatt.ir
متن نامه درخواست تجدیدنظر در مصوبه کمیسیون کشاورزی مجلس مبنی بر ممنوعیت محصولات تراریخته
در ادامه بخوانیم

– نگاهی به یک مصوبه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی
روز چهارشنبه 3 شهریورماه جاری، تعدادی از خبرگزاری ها، خبری را به نقل از یکی از اعضای محترم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی مخابره کردند مبنی بر آن که کمیسیون مذکور در بررسی بند مربوط به توسعه فناوری بومی – ملی محصولات گیاهی تراریخته در ایران، پس از بحثی مفصل به این نتیجه رسیده اند که نه تنها فناوری بومی ملی محصولات گیاهی تراریخته را از هر گونه پشتوانه ای در برنامه ششم توسعه کشور محروم نمایند، بلکه در اقدامی عجیب، مصوبه ای را گذرانده‌اند که در صورت تایید کمیسیون محترم تلفیق و تصویب در صحن علنی مجلس محترم و تایید شورای نگهبان به قانونی با محتوی ممنوعیت واردات، تولید و مصرف محصولات تراریخته در ایران تبدیل خواهد شد. پس از مخابره این خبر و در فاصله ای بسیار اندک، خبر دیگری مبنی بر ارسال نامه ای به رئیس محترم کمیسیون کشاورزی مجلس مخابره شد، منسوب به جمعی از اساتید دانشگاه، پزشکان، فعالان کشاورزی و سازمانهای مردم نهاد مبنی بر مراتب قدردانی ایشان از این تصمیم متهورانه کمیسیون محترم کشاورزی مجلس! و چند ساعتی است که این دو خبر تحت عناوینی جذاب توسط گروهی هماهنگ و همدل از خبرگزاری ها دست به دست می شود و تا جایی پیش رفته است که در یکی از این سایتها این گونه عنوان شده است که “کمیسیون کشاورزی واردات، تولید و مصرف تراریخته را ممنوع کرد”!
ادامه مطلب …

– انتشار بیانیه سازمان بهداشت جهانی و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد: سلامتی گلایفوسیت تأیید شد
انتشار بیانیه سازمان بهداشت جهانی و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد:
سلامتی گلایفوسیت تأیید شد
سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو) در بیانیه‌ای مورخ 16 مه 2016 اعلام کرد که میزان گلایفوسیت مورد استفاده در غلظت‌های کشاورزی، سرطا‌ن‌زا نیست و گلایفوسیت مورد استفاده در گیاهان تراریخته نیز مطمئن و غیر سرطان‌زا است.
سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو) در بیانیه‌ای مورخ 16 مه 2016 اعلام کرد که میزان گلایفوسیت مورد استفاده در غلظت‌های کشاورزی، سرطا‌ن‌زا نیست و گلایفوسیت مورد استفاده در گیاهان تراریخته نیز مطمئن و غیر سرطان‌زا است.
کارشناسان در نشست مشترک سازمان بهداشت جهانی و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد درباره بررسی اثرات باقیمانده علف‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها که مورخ 9-13 مه 2016 در ژنو سوئیس برگزار شد، بعد از ارزیابی‌ها و بررسی‌های گسترده در خصوص باقیمانده گلایفوسیت روی انواع محصولات کشاورزی، غذای انسان و محیط زیست، در پایان این نشست تخصصی اعلام کردند که گلایفوسیت برای انسان خطر بیماری و سرطان‌زایی ندارد.
ادامه مطلب…

– بر اساس نظر ۳ آکادمی ملی آمریکا؛ گیاهان تراریخته برای سلامتی انسان و محیط‌ زیست مفید اند
بر اساس نظر ۳ آکادمی ملی آمریکا؛
گیاهان تراریخته برای سلامتی انسان و محیط‌ زیست مفید اند
مهر – سه آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی ایالات متحده، با انتشار گزارشی با عنوان «محصولات تراریخته: تجارب و چشم‌اندازها» اعلام کردند که محصولات اصلاح‌شده‌ ژنتیکی (تراریخته) از لحاظ ایجاد خطر برای سلامتی انسان و محیط زیست، هیچ تفاوتی با گیاهان اصلاح شده‌ سنتی ندارند.
این گزارش بر اساس نتایج حاصل از یک مطالعه‌ گسترده که توسط بیش از ۵۰ دانشمند و به مدت ۲ سال انجام شده، تدوین شده ‌است. در این مطالعه، از داده‌های حاصل از ۹۰۰ پژوهش انجام شده در حوزه‌ گیاهان تراریخته از زمان تجاری شدن آن‎ها در سال ۱۹۹۶ و از سایر مقالات چاپ‌شده در مورد گسترش، استفاده و اثرات صفات مهندسی‌شده در گیاهان تراریخته استفاده شده‌است.
مهم ترین موراد این گزارش به شرح زیر است؛
ادامه مطلب…

– حقایقی در خصوص گیاهان ترایخته برای عموم
حقایقی در خصوص گیاهان ترایخته برای عموم
Inline image
آیا می دانید؟
هم اکنون بیش از 180 میلیون هکتار زیر کشت گیاهان تراریخت است. http://www.isaaa.org/
از میان ده کشور اصلی تولید کننده این محصولات 8 کشور در حال توسعه هستند.
حداقل 28 کشور جهان این محصولات را تولید می کنند.
آمریکا با 73 میلیون هکتار بزرگترین و برزیل دومین تولید کننده بزرگ جهان هستند.
آمریکا سختگیرانه ترین قوانین حاکم بر بررسی و سنجش و نیز رها سازی و استفاده از محصولات تراریخت را در جهان داراست.
در آمریکا بیش از 90% زمینهای کشت شده زیر کشت پنبه، سویا و ذرت تراریخت هستند. اگر در این سایت GMO را جستجو کنید اطلاعات مختلقی به دست می آید http://www.ers.usda.gov/
محصولات تراریخت گیاهی از سال 1996 وارد بازار مصرف شدند و دنیا تجربه بیش از 20 سال مصرف را در اختیار دارد. ادامه مطالب را ببینید.
ادامه مطلب….

– وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:
محصولات تراریخته سالم هستند
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چندی پیش در گفت وگویی با رد مطالب مطرح شده در مورد مضر بودن محصولات تراریخته، گفت: محصولات تراریخته سالم هستند و مرجع تعیین سلامت این محصولات وزارت بهداشت است.
دکتر رضا ملک‎زاده اظهار کرد: هجمه رسانه‎ای شدیدی علیه محصولات تراریخته در ماه‎های اخیر به وجود آمده، این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی، سلامت محصولات تراریخته موجود در بازار را معادل محصولات غیرتراریخته مشابه آن‎ها اعلام کرده است، بنابراین جای هیچگونه نگرانی نیست.
وی افزود: مسئول و مرجع سلامت کشور، وزارت بهداشت است و افراد دیگر نمی‎توانند در رابطه با سلامت این محصولات نظری بدهند و اگر هم نظری بدهند، قابل استناد نیست و باید ادعاهای خود در رابطه با این محصولات را ثابت کنند.
ادامه مطلب….
– جوابیه رئیس انجمن بیوتکنولوژی به برخی خبرهای کذب منتشر شده در خصوص محصولات تراریخته
اخیرا شاهد هجمه برنامه ریزی شده و هدایت شده‌ای بر علیه گیاهان تراریخته در کشور هستیم.انتشار اهداف نامشروع و پشت پرده این تهاجم در این مختصر نمی‌گنجد و انجمن بیوتکنولوژی ایران حق پیگرد حقوقی و قانونی اظهارات کذب و خلاف قانون نامبردگان را بر خود محفوظ می دارد.
همه ما خوب می­دانیم که استکبار جهانی هزینه­ های هنگفتی برای به زانو درآوردن نظام مقدس جمهوری اسلامی صرف کرده و می­کند. این هزینه­ها را به طرق مختلف و در موارد به ظاهر خیر خواهانه به مبلغین خود در کشور روانه می­کند. اینکه امریکا در اقدامات خود بسیار هوشمند و پیچیده عمل می­کند بر نخبگان و اندیشمدان پوشیده نیست. در بسیاری از موارد فرد منتقد در لباس یک خیر خواه و مصلح ظاهر می­شود ولی این گونه افراد به مصداق آیات قرآن که در خصوص منافقین بیان می‌کند در زندگی خود تفاوت زیادی در رفتار و گفتار هستند. این گونه افراد معمولا در کارنامه خدمتی خود برای سربلندی نظام مانند یک کاغذ سفید و تازه هستند ولی در گفتار به مانند هفتاد من کاغذ هستند و همه صفحات پر از مطلب….
ادامه مطلب…

www.biotechsociety.ir/find.php

1

دیدگاه ها بسته شده است