تفاهم نامه همکاری اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران و انجمن ژنتیک ایران

دومین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات
13 ژانویه 2016
کارگاه تئوری و عملی ” کلونینگ و بیان ژن نوکلئوپروتئین ویروس هاری در سلول حیوانی (1و2) “
23 ژانویه 2016

تفاهم نامه همکاری اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران و انجمن ژنتیک ایران

بسمه تعالی
گزارش جلسه مشترک انجمن ژنتیک ایران با اداره کل آموزش و پرورش تهران

جلسه مشترک ریاست محترم انجمن ژنتیک ایران جناب آقای دکتر تولایی با معاونت محترم متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران جناب آقای حسینی در روز سه شنبه مورخ 15/10/94 به میزبانی معاونت متوسطه اداره کل آموزش و پرورش تهران برگزار گردید. در این جلسه همچنین آقایان دشتی پور بعنوان مدیر پژوهشسراهای دانش آموزی تهران و فرزان لاهوت دبیر شاخه دانش آموزی و دانشجویی انجمن ژنتیک نیز حضور داشتند. این جلسه مشترک جهت عقد و امضای تفاهم نامه تهیه شده فیمابین انجمن ژنتیک ایران (شاخه دانش آموزی و دانشجویی) و اداره کل آموزش و پرورش تهران برگزار شد. در ابتدای جلسه ریاست محترم انجمن ژنتیک ایران جناب آقای دکتر تولایی توضیحات جامعی از برنامه ها، اهداف و فعالیت های انجمن ارائه دادند. ایشان با اشاره به فعالیت هایی که انجمن ژنتیک در طی یک سال اخیر در حوزه آموزش و پرورش داشته است اهمیت تاثیر گذار این سازمان در سرنوشت جامعه از طریق دانش آموزان و خانواده های آنان را مورد تاکید قرار داد. ویبااشاره به نقش و هدف تاسیس بنیاد ژنتیک تهران افزودند که بنیاد ژنتیک خیریه تهران در سال 93 توسط انجمن ژنتیک ایران تشکیل گردید و تا حال حاضر فعالیت های بسیار گسترده ای با آموزش و پرورش در زمینه برگزاری کارگاههای آموزشی در مناطق مختلف تهران بویژه مناطق محروم داشته است. وی با ارایه گزارش برگزاری بیش از 30 برنامه کارگاههای آموزشی در زمینه آگاهی بخشی در خصوص اختلالات زنتیکی و ارثی و راهکارهای پیشگیری و دستیابی به نسل سالم، از طریق بنیاد ژنتیک وابسته به انجمن، در مناطق مختلف آموزش و پرورش بویژه در نواحی جنوبی تهران و مناطق حاشیه تهران خبر داد و برای توسعه و تداوم آن اعلام آمادگی نمود. ایشان ضمن اشاره به موضوعات مناسب و استقبال خوب از کارگاههای برگزار شده توسط مخاطبین، از پیش قدم بودن انجمن ژنتیک در ارائه انواع خدمات آموزشی و فرهنگ سازی در حوزه علوم ژنتیک صحبت کردند.ایشاندر ادامه به کاربردهای بسیار زیاد و متنوع علوم ژنتیک و بیوتکنولوژی در جوامع امروزی اشاره کردند، و از برنامه ریزی و موفقیت های جوامع مختلف امروزدر استفاده های کاربردی، تجاری و آموزشی بسیار گسترده از ژنتیک و علوم وابسته به آن را مطرح نمود و با تاکید بر نقش بسیار مهم و موثر آموزش و پروش در تربیت افراد مستعد و توانا در عرصه های علوم زیستی و ژنتیک و جهت دهی های مناسب این نهاد به دانش آموزان، انجمن ژنتیک ایران از ارائه و انتقال دانسته ها و همکاری مشترک با آموزش و پرورش کاملا استقبال میکند.
جناب آقای حسینی نیزتغییرسبک آموزش در این نهاد و پژوهش محور شدن آموزشها در مدارس را مطرح نمود. ایشان با تاکید بر اینکه روشهای آموزشی امروزه در کشور وبویژه شهر تهران تغییرات محسوس و مهمی داشته، از ایجاد فضاها و محیط های جدید آموزشی برای دانش اموزان با رویکرد پژوهش محوری مانند پژوهشسراها نیز توضیحاتی را بیان کردند. جناب آقای حسینی با توجه به تغییر سبک آموزشی قدیمی و ورود به دنیای آموزشی جدید از نقش مهم انجمن ها در ارائه ایده های مهم و کاربردی به آموزش و پرورش و دانش آموزان گفتند. معاون محترم متوسطه آموزش و پرورش تهران نیزعلاقمندی خود را به همکاریهای هر چه بیشتر با انجمن ژنتیک ایران ابراز داشتند و خاطر نشان کردند که امروز اصلی ترین خلاء های موجود در نهاد آموزش وپرورش عدم بستر سازی مناسب برای تبدیل ایده های ناب دانش آموزی به تولید و و عدم خروجی مناسب و محدود بودن بضاعت و توان این اداره در حمایتهای بیشتر از دانش آموزان مستعد می باشد که در خصوص برطرف شدن این خلاء ها همکاری آموزش و پرورش با انجمنهای مختلف بویژه انجمن ژنتیک بخاطر تجربه و توان بالا میتواند در تسهیل و بهبود روند پیشرفت دانش آموزان بسیار موثر و مناسب باشد.
در ادامه ریاست محترم انجمن ژنتیک با اشاره به کسب رتبه برتر انجمن ژنتیک در بین انجمنهای علمی، در مراسم هفته پژوهش سال جاری،کمک گرفتن نهاد های آموزشی دولتی از انجمن ها برای اثر بخشی بیشتر بر ایده های دانش آموزان را بسیار حائز اهمیت دانست.
ریاست انجمن ژنتیک پیشنهاد نمود که نماینده ای از آموزش و پرورش در یکی از جلسات هیئت مدیره انجمن ژنتیک حضور یافته تا با همفکری، برای استفاده از ظرفیت های موجود مذاکره گردد.
جناب آقای حسینی در پایان از امکان ایجاد فضایی در اموزش و پرورش برای برای جذب افراد مستعد در زمینه ژنتیک و علوم وابسته به آن برای شروع همکارهای مشترک خبر دادند.
در پایان جلسه تفاهم نامه همکاریمبنی بر شروع فعالیت ها در پژوهشسراهای دانش آموزی شهر تهرن فیمابین انجمن ژنتیک ایران و آموزش و پرورش تهران به امضای ریاست محترم انجمن و معاونت محترم متوسطه اداره کل آموزش و پرورش تهران رسید.
از جمله بندهای این تفاهم نامه می توان به موارد زیر اشاره داشت:
1- برگزاری همایش ها و سمینارهای علمی و آموزشی با موضوعات مرتبط در مدارس و مراکز آموزشی آموزش و پرورش
2- برگزاری کارگاه ها و کلاس های آموزشی به منظور آشنایی بیشتر دانش آموزان با ژنتیک و رشته های وابسته.
3- مشارکت علمی با اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران در جهت تعمیق آموخته های دانش آموزان
4- تشکیل کارگروه های آموزشی به منظور بروز رسانی معلومات مربیان و دانش آموزان
5- طراحی برنامه های ترویجی ویژه دانش آموزان پایه های مختلف در قالب مسابقه، فعالیت های هنری، انجام آزمایش ها و … جهت فرهنگ سازی و آشنایی با مفاهیم پایه ژنتیک.
6- شناسایی دانش آموزان مستعد و علاقه مند به حوزه ژنتیک و ارائه بسته های آموزشی و پژوهشی ویژه در دانشگاه ها و پژوهشگاه های پیشرو کشور
7- برگزاری تورهای علمی و اردوهای مرتبط با ژنتیک جهت آشنایی دانش آموزان با سازمان ها و شرکت های وابسته به علم ژنتیک و فرصت های شغلی پیش روی آن ها.
8- طراحی و اجرای برنامه های آموزشی ویژه المپیاد ژنتیک.
9- تولید نرم افزارهای آموزشی مرتبط با ژنتیک.

1

دیدگاه ها بسته شده است