بیش از 40 درصد خانواده های شهدای گمنام نمونه ژنتیکی ندارند.

دریافت کارت عضویت
23 دسامبر 2018
اعتراض انجمن علمی ژنتیک ایران به سوالات جهت دار آزمون دکتری سال ۱۳۹۸
13 مارس 2019

بیش از 40 درصد خانواده های شهدای گمنام نمونه ژنتیکی ندارند.

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک نور در گفت و گو با حیات:

بیش از 40 درصد خانواده های شهدای گمنام نمونه ژنتیکی ندارند.

حیات: دکتر تولایی گفت: 42 درصد خانواده های شهدای گمنام در سراسر کشور در بانک داده اطلاعاتی ژنتیکی نمونه ای ندارند، در نتیجه روند تشخیص هویت شهدای گمنام را دچار مشکل شده است.

دکتر تولایی رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک نو در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری حیات با اشاره به اینکه از نزدیک به 50 درصد خانواده های شهدای گمنام، نمونه ژنتیکی گرفته نشده است، اظهار کرد: انجام کار شناسایی در بهترین حالت نیازمند دسترسی به اطلاعات ژنتیکی پدر و مادر و بعد فرزندان شهداست. طبق آمار تقریبا 65 درصد پدران و مادران شهدای گمنام قبل از شناسایی فرزندشان از دنیا رفته اند و دست ما از این گنجینه ژنتیکی خانواده ها کوتاه است.

وی با اشاره به اینکه بهترین شرایط برای تشخیص، در بررسی نمونه های پدر، مادر و فرزندان شهدا به دست می آید، افزود: بزرگترین دغدغه ما از دست رفتن این گنجینه های ژنتیکی است که باعث می شود علاوه بر طولانی و پرهزینه شدن روند شناسایی، پدر و مادر ها قبل از بازگشت پیکر عزیزشان با چشم انتظاری، دار فانی را وداع گویند.

دکتر تولایی اظهار کرد: در صورت فوت پدر و مادر مجبور هستیم از خواهران و برادران نمونه بگیریم تا از نمونه های آنان به توالی ژنتیکی پدر و مادر برسیم و سپس بتوانیم شهدا را شناسایی کنیم که این روند بسیار هزینه بر و زمان برتر خواهد بود.

رئیس انجمن ژنتیک ایران ادامه داد: این مسئله با همکاری بنیاد شهید وامور ایثارگران در رابطه با دسترسی و برقراری ارتباط با خانواده شهدای گمنام قابل حل و تسریع است. تکمیل بانک اطلاعاتی داده های خانواده های دارای شهید گمنام، احتمال شناسایی شهدای گمنام را که در یادمان های مختلف به خاک سپرده شده اند، بیشتر می کند، بنابراین با همکاری بنیاد در سراسر کشور  می توانیم، از هدر رفتن زمان و افزایش هزینه ها جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: اعلام فراخوان رسانه ای در سطح کشور برای انجام نمونه گیری از خانواده ها را به مصلحت نمی دانم، زیرا باعث می شود دوباره انتظار و اشتیاق خانواده های دارای شهید گمنام شعله ور شود. در صورتی که ممکن است پیکر بعضی شهدا بر اثر عوامل مختلف هیچگاه پیدا نشود که این باعث آزردگی خاطر بازماندگان خواهد شد.

دکتر تولایی گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران در سراسر کشور می تواند در قالب طرح پایش سلامت، از خانواده های دارای شهید مفقودالاثر، دو سی سی خون (با شرایط اعلام شده از سوی مرکز)، به عنوان نمونه از خانواده های باقی مانده بگیرد و به مرکز ارسال کند تا علاوه بر تکمیل بانک داده اطلاعات ژنتیکی، آرامش روانی خانواده ای بهم نریزد.

مبینا آقاخانی

دیدگاه ها بسته شده است