با هدف حمایت از رشد شرکت های فناور ،تفاهم نامه همکاری معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم و صندوق حمایت از صنایع الکترونیک امضا شد

اقدام ارزنده بسیج بدون پشتوانه خارجی اولین مزرعه پرورش ماهی در آب‌های “خلیج فارس” افتتاح شد
14 فوریه 2016
کارگاه 2 روزه ای تحت عنوان DNA SIS MAXرا در تاریخ 8 و 9 اسفند ماه 94 در محل انستیتو پاستور ایران
15 فوریه 2016

با هدف حمایت از رشد شرکت های فناور ،تفاهم نامه همکاری معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم و صندوق حمایت از صنایع الکترونیک امضا شد

تفاهم نامه همکاری مشترک بین معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و صندوق حمایت از صنایع الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این تفاهم‌نامه که در راستای تحقق اهداف مقرر در سند چشم‌انداز، سیاست‌های کلی علم و فناوری و اقتصاد مقاومتی مبنی بر تقویت اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع و خدمات مبتنی بر علوم و فناوری‌های جدید منعقد شده است، بین دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و دکتر علی وحدت رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل صحا در ٦ ماده به امضا رسید.
همکاری با هدف تبدیل ایده های فناورانه و کارآفرینانه به محصول یا خدمت و تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و فناوری، حمایت و پشتیبانی از رشد سریع بنگاه ها و شرکت های نوپا و فناور فعال در حوزه الکترونیک و صنایع وابسته، ایجاد کارگروه مشترک همکاری برای سیاستگذاری، برنامه ریزی، اجرایی سازی و نطارت بر مصوبات دو طرف،‌ تدوین چارچوب همکاری صحا با نهادهای تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعم از دانشگاه ها، صندوق های پژوهش و فناوری، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، پژوهشگاه ها و سایر مراکز مرتبط، همکاری در اولویت های حمایتی، فرصت های سرمایه گذاری، زمینه های مناسب صادراتی و جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت الکترونیک کشور و مرتبط با حوزه فعالیت معاونت، همکاری در زمینه شناسایی و ارائه مدل جدی حمایتی در حوزه های مختلف مرتبط با فعالیت معاونت و فراهم آورند سازوکار اجرایی آنها از جمله موضوعات همکاری طرفین است.
همچنین همکاری در زمینه توسعه و گسترش فعالیت های تحقیق و توسعه شرکت ها و واحدهای فناور و ارئه محصولات جدید مورد نیاز بازار و حمایت از دستاردهای فکری و ثبت پنت و نشان تجاری، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی داخلی و بین المللی در راستای توانمندسازی واحدهای فناور و شرکت های تحت پوشش پارک ها و مراکز رشد وهمکاری در زمینه ارائه خدمات مشاوره ای و صنعتی در زمینه های فنی، کسب استانداردها، بازاریابی و تهیه طرح های توجیهی، پشتیبانی از حضور واحدهای فناور در بازارهای خارجی از طریق شرکت در رویدادها، نمایشگاه ها و همایش های معتبر خارج از کشور، تعامل و همکاری در زمینه گسترش ارتباطات بین المللی، انتقال فناوری، ایجاد سرمایه گذاری مشترک، همکاری در زمینه ارزیابی، ارزش گذاری، مدیریت ریسک و مدیریت پروژه طرح های فناورانه تخصصی در حوزه الکترونیک و صنایع وابسته از دیگر موضوعات این تفاهم نامه به شمار می رود.
دکتر وحید احمدی در نشست امضای تفاهم نامه با صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) که صبح امروز در محل وزارت علوم برگزار شد، با بیان اینکه تجاری سازی دستاوردهای محققان و پ‍ژوهشگران کشور برای ارائه محصولات قابل عرضه و دارای ارزش افزوده از مهم ترین برنامه های اقتصاد مقاومتی است، گفت:‌ اجرای بخش های مختلف این تفاهم نامه از جمله خلاء های موجود در بخش تجاری سازی محصولات دانش بنیان به شمار می رود که تلاش خواهد شد تا در کمیته مشترک به آن جامعه عمل پوشانده شود.
وی با انتقاد از فضای سرمایه گذاری کشور گفت: فضای سرمایه گذاری اصلا حاضر به ریسک در طرح های دانش بنیان نیست و بانک های کشور چندان تمایلی به سرمایه گذاری ریسک پذیر ندارند این در حالی است که طرح های بسیار خوبی در جشنواره ها، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور وجود دارند که با سرمایه گذاری مناسب می توانند زمینه رشد خوبی در فضای اقتصاد کشور داشته باشند.
دکتر احمدی، سرمایه گذاری ریسک پذیر(VC) و لیزینگ را از جمله فعالیت های بسیار خوب صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) عنوان کرد و گفت: اجرای آیین نامه سرمایه گذاری ریسک پذیر صحا می تواند زمینه فرهنگ سازی این نوع سرمایه گذاری در کشور باشد و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد نیز ا‌ز آن بهره مند شوند.
وی با استقبال از ایجاد آزمایشگاه های تخصصی خصوصی با حمایت صندوق حمایت از صنایع الکترونیک گفت:‌ با راه اندازی این آزمایشگاه ها که هزینه های آن را بخش خصوصی تامین می کند، هم نیاز دانشگاه ها تامین می شود و هم مشکل نبود اعتبار کافی در حوزه ستادی رفع می شود.البته در این زمینه سازمان استاندارد نیز اعلام آمادگی همکاری کرده تا این آزمایشگاه ها به عنوان همکار استاندارد نیز فعالیت کنند.
به گفته معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، از آنجایی که دانشگاه ها و مراکز علمی در تامین برخی تجهیزات آزمایشگاهی به روز و پیشرفته با مشکلاتی روبرو هستند این رویکرد جدید می تواند در جهت تامین نیاز دانشگاه ها گام بردارد و به شکل بهینه تری از امکانات موجود استفاده شود.
وی در پایان تاکید کرد:‌ رویکرد مثبت و با انگیزه صندوق حمایت از صنایع الکترونیک و عزم و اراده در مجموعه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم می تواند زمینه همکاری مشترکی را فراهم بیاورد که امیدواریم هرچه زودتر پارک ها و مراکز رشد نیز از آن بهره مند شوند.
همچنین دکتر علی وحدت رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل صحا با اشاره فعالیت حدود 20 ساله صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) به عنوان یکی از زیرمجموعه های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ در دوره جدید فعالیت صحا تلاش شده است که تعامل و همکاری خوبی با اعضای مجمع صندوق شامل وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، علوم، تحقیقات و فناوری ، اقتصاد و دارایی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نیرو و سازمان مدیریت و برنامه ریزی برقرار شود تا خدمات و تسهیلات صحا به شکل بهتری ارائه و با جامعه هدف تعامل بهتری برقرار شود.
وی افزود: ‌این تفاهم نامه در راستای تعامل با وزارت علوم به عنوان یکی از اعضای مجمع صحا منعقد شده است و درصددهستیم که تسهیلات صندوق را به سمت حمایت از پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به عنوان محل اصلی رشد و شکوفایی شرکت های دانش بنیان ببریم.
دکتر علی وحدت تصریح کرد:‌ در همین راستا صحا در ماه های گذشته تلاش کرده است علاوه بر حمایت از شرکت های تولیدی و خدماتی فعال در صنعت به عنوان هدف گذاری اصلی صندوق، از شرکت های فناور مستقر در پارک ها و مراکز رشد نیز پشتیبانی شود به طوریکه تاکنون 20 طرح از پارک های علم وفناوری و مراکز رشد سراسر کشور مورد حمایت صحا قرار گرفته و قراردادشان منعقد شده و 100 طرح دیگر نیز در مرحله ارزیابی است که تا پایان سال قرارداد آنها منعقد خواهد شد.
به گفته وی با راه اندازی کارگروه مشترک ذیل این تفاهم نامه می تواند روند حمایت صحا از طرح های پارک ها و مراکز رشد را تسریع کند.
وی تصریح کرد:‌ با هدف توسعه فعالیت های صحا، به دنبال حمایت از طرح هایی هستیم که منجر به نفوذ فناوری در صنایع موجود شود در این راستا همکاری مشترکی برای تولید لامپ های«ال.ای.دی» با تعامل بین سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا) و بخش طرح های فنی و اعتباری وزارت صنعت، معدن و تجارت ایجاد شده است تا بتوان با ارائه استانداردها، شرکت های موجود را به سمت ایجاد برندهای بزرگ و تولید لامپ های کم مصرف با کیفیت سوق دهیم.
دکتروحدت افزود:‌ حمایت از شرکت های تولید کننده ماشین آلات صنعتی حوزه نساجی و صنایع غذایی به شکل لیزینگ با هدف استفاده از ظرفیت های داخلی در تامین ماشین آلات مورد نیاز از ماشین سازهای داخلی و یا ارتقا ماشین آلات با سیستم های اتوماسیون و رونق تولید ملی از دیگر برنامه های صندوق در حوزه نفوذ فناوری در صنعت به شمار می رود.
وی با اشاره تعامل با صندوق های پژوهش و فناوری با هدف تقویت نهادهای مالی و دانش بنیان خصوصی صندوق گفت: ‌در تلاش هستیم که ضمانت های صندوق های پژوهش و فناوری با حمایت صحا برای شرکت های دانش بنیان مورد استفاده قرار گیرد
مدیرعامل صحا با اشاره تدوین و تصویب آیین نامه سرمایه گذاری ریسک پذیر با حمایت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم در مجمع عمومی صحا گفت:‌ این آیین نامه به عنوان اولین آیین نامه سرمایه گذاری ریسک پذیر درکشور محسوب می شود که دولت به شکل مستقیم وارد آن شده است و امیدواریم با حمایت های وزارت علوم هر چه سریعتر در دولت به تصویب برسد.
وی با بیان اینکه هدف گذاری صحا ورود مستقیم در اجرای سرمایه گذاری ریسک پذیر نیست، تصریح کرد: رویکرد صحا در اجرای این آیین نامه استفاده از ظرفیت و پتانسیل بخش خصوصی به خصوص صندوق های پژوهش و فناوری است.
دکتر وحدت خاطرنشان کرد: مدل اجرایی آیین نامه به این شکل است که یک شرکت خصوصی یا صندوق خصوصی سبدی شامل حداقل ٣ طرح با رعایت مشخصات و استانداردهای از پیش تعیین شده جهت سرمایه گذاری ریسک پذیر ارائه می کند، سپس صحا با اعطای تسهیلات ٥ ساله با نرخ سود ٦ درصد به میزان سرمایه ای که شرکت یا صندوق سرمایه گذاری می کنند، از طرح ها حمایت خواهد کرد.
وی با بیان اینکه حمایت از برگزیدگان جشنواره های جوان خوارزمی و شیخ بهایی از دیگر برنامه های صحا در حوزه وزارت علوم به شمار می رود، گفت: طرح های این دو جشنواره در حال ارزیابی توسط کارشناسان صحاست که امیدواریم با بهره مندی از تسهیلات صندوق بتوانند وارد بازار شده و ارزش افزوده ایجاد کنند. البته بزرگترین کمک به برگزیدگان جشنواره ها کمک به رشد آنهاست و اعطای جایزه چندان برای آنها مثمرثمر نخواهد بود.
وی با بیان اینکه متاسفانه در حمایت از بخش های آموزش، پژوهش و راه اندازی آزمایشگاه های تخصصی مرجع با پارک های علم وفناوری و مراکز رشد چندان موفق نبودیم، گفت:‌ این درحالی است که در بخش آموزش و پژوهش چنانچه شرکتی نیاز به پژوهشی برای توسعه محصول جدید داشته باشد چنانچه به دانشگاها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری و مراکز رشد سفارش دهد، هزینه های آن را صحا به شکل تسهیلات ارزان قیمت تقبل می کند. یا به این شکل که چنانچه دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری بتوانند در فعالیت های تحقیقاتی نیازهای شرکت های صنعتی و تولیدی رفع کنند، صحا به شکل تسهیلات هزینه این فعالیت ها را به شرکت ها تسهیلات ارائه می کند.
گفتنی است در این مراسم دکتر خسرو پیری مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مدیران و کارشناسان این دفتر و صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک حضور داشتند.

1

دیدگاه ها بسته شده است