گزارش برگزاری اولین کارگاه آموزشی آشنایی با ژنتیک و زیست فناوری برای دانش آموزان

دومین همایش ملی و کارگاه های تخصصی علوم و فناوری نانو
31 ژانویه 2015
اولین همایش بین المللی و نهمین همایش بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران
9 فوریه 2015

گزارش برگزاری اولین کارگاه آموزشی آشنایی با ژنتیک و زیست فناوری برای دانش آموزان

با توجه به اهمیت علم ژنتیک و کاربرد زیست فناوری در زندگی روزمره، آشنایی نسل دانش آموخته نوجوان در جهت افزایش سطح اطلاعات و استفاده از این آگاهی برای انتخاب رشته و شغل آینده امری ضروری می‌باشد. ژنتیک علمی است که پهنای آن با پیشرفت علم، روز به روز گسترده تر می‌شود. با توجه به این که مطالب مربوط به مفاهیم زیست فناوری و کاربرد ژنتیک قسمت کوچکی از کتاب علوم دانش آموزان را تشکیل داده، لذا آموزش پایه‌ای و عملی این مفاهیم به طور صحیح و اصولی یکی از اهداف اصلی برگزاری این کارگاه های آموزشی در دبیرستان های سراسر کشور توسط شاخه دانش آموزی و دانشجویی انجمن ژنتیک ایران می‌باشد. در همین راستا بخش دانش آموزی شاخه، با ارائه طرح فرهنگ سازی و آموزش علم ژنتیک به دانش آموزان دبیرستانی اقدام به برگزاری کارگاه دو روزه آموزشی با همین مضمون نموده است. اولین دوره این کارگاه ها در منطقه 5 تهران در دبیرستان شهید قاضی طباطبایی برگزار شد. با توجه به تعداد بالای دانش آموزان (حدود سیصد نفر)، این کارگاه در دو روز به صورت تئوری و عملی برگزار گردید. در بخش تئوری دانش آموزان با مفاهیم ژنتیکی همچون: DNA، نقش وراثت در بیماری های ژنتیکی، تغییرات ژنتیکی و همچنین اهمیت مهندسی ژنتیک و تولید گیاهان تراریخت آشنا شدند. در بخش عملی کارگاه، نحوه استخراج DNA از میوه های مختلف مانند موز و توت فرنگی با ساده ترین روش آموزش داده شد.
با توجه به علاقه دانش آموزان به مباحث فوق، در پایان کارگاه به سوالات آن‌ها پاسخ داده شد و دیدگاه-های جالب آنان در زمینه‌های مهندسی ژنتیک و فعالیت‌های ژنتیکی مورد بررسی قرار گرفت. در پایان از علاقه مندان برای عضویت در شاخه دانش آموزی انجمن ژنتیک نیز دعوت به عمل آمد.
در پایان برخود لازم میدانیم از همکاری مدیریت مدرسه شهید قاضی طباطبایی تهران، سرکار خانم صدریه و همچنین خانم سروناز عودی، عضو شاخه دانش آموزی انجمن ژنتیک که هماهنگی های لازم را برای برگزاری کارگاه انجام دادند کمال تشکر و قدردانی را نماییم.
مهرناز انتصاری- مسئول بخش دانش آموزی و روابط عمومی شاخه دانش آموزی و دانشجویی انجمن ژنتیک ایران
 

1

دیدگاه ها بسته شده است