ملاقات رییس هیات مدیره انجمن ژنیک با آقای دکتر سالار آملی
19 ژانویه 2011
انتخابات شاخه های انجمن
19 ژانویه 2011

کنگره یازدهم برگزار شد

در صبحگاه اول خرداد ماه 89 دامنه‌های جنوبی کوهای البرز در منطقه ولنجک میزبان جمع کثیری از دانشجویان، استادان و علاقمندان رشته ژنتیک و علوم وابسته بود.

این گردهم آیی سه روزه که در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد به گفته دکتر محمد تقی اکبری با هدف اشاعه دانش ژنتیک و تلاش برای ارتقای این دانش در کشور با اجرای سیاست‌‌های حمایت از متخصصان ژنتیک و جلب توجه سیاستمداران و بررسی تحولات علم ژنتیک در عصر کنونی برگزار شد.

به گفته رئیس یازدهمین کنگره ژنتیک از دیگر اهداف مهم این کنگره ، ارایه تحقیقات انجام شده توسط محققین داخلی بود به طوریکه جایگاه بین المللی ایران در علم ژنتیک مشخص شود.

وی تاکید کرد با برگزاری این کنگره ظرفیت‌های لازم برای رشد و پیشرفت علم ژنتیک در کشور شناسایی شده است و دانشمندان و پژوهشگران فعال این رشته در داخل کشور نسبت به موضوعات و طرح‌های تحقیقاتی در حال اجرا آگاهی یافتند .

به عقیده دکتر اکبری به طور کلی آینده و چشم انداز علم ژنتیک در دنیا و در ایران قابل توجه است و در یک نگاه کلی ایران در علم ژنتیک در یک جاده رشد و تعالی قرار دارد، اما در مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا راه درازی پیش روی ماست .

در این کنگره سعی شده بود که به 30 موضوع مهم در خصوص ژنتیک در همه شاخه‌ها از میکروارگانیسم و گیاه گرفته تا جانور و انسان و همچنین موضوعاتی در ژنتیک مدرن و اخلاق پرداخته شود. از جمله این موضوع‌ها می‌توان به ژنومیکس، سلول‌های بنیادی، بیماری‌های ژنتیک، تنوع ژنتیکی، اخلاق در ژنتیک، مشاوره ژنتیک، ژنتیک ملکولی، میکرواری، روش‌های پیشرفته ژنتیک، مدیریت توسعه ژنتیک در ایران، نانو تکنولوژی، ژنتیک جمعیت و اپی ژنتیک اشاره کرد.

همانگونه که پیش‌بینی می‌شد استقبال از این کنگره بسیار چشمگیر بود و بنا بر گزارشی که محمد حسین صنعتی دبیر علمی کنگره در مراسم افتتاحیه اعلام کرد 1273 مقاله به دبیر خانه کنگره ارسال شده بود که پس از داوری توسط 81 نفر داور، 92 درصد این مقالات پذیرفته شدند که 1164 مقاله را شامل می‌شد. این میزان مقاله رشد تقریبی 50 درصدی را نسبت به کنگره دهم که خرداد ماه سال 87 برگزار شده بود را نشان می‌دهد.

از میان این مقالات 202 مقاله به صورت شفاهی، 930 مقاله به صورت پوستر، 23 مقاله به صورت سخنرانی کلیدی و 9 مقاله هم به صورت سخنرانی عمومی ارایه شد.

به گفته دکتر صنعتی این ارقام نشان‌دهنده پتانسیل عظیم علمی دانشمندان جوان کشور ما است که در موضوع بسیار مهم علمی راهبردی روز به تحقیق مشغولند.

دبیر علمی یازدهمین کنگره ژنتیک ایران تاکید کرد این فرآیند آینده‌ای با شکوه و غرور‌آفرین را نوید می‌دهد که بدون شک توسعه علمی کشور بر طبق سند چشم‌انداز را به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: هر چند که این توسعه علمی ارزشمند است اما زمانی پایدار و هدفمند خواهد بود که ابزار بهره‌برداری از آن فراهم شود.

دکتر صنعتی افزود: تبدیل علم به فن‌آوری و انتقال فن‌آوری به صنعت حلقه‌های مفقوده‌ای است که یافتن آنها با تشکیل پارک‌های علم و فن‌آوری و فعال کردن بخش خصوصی آغاز شده و نیاز به گسترش و تقویت و حمایت از طرف دولت را دارد.

وی همچنین تاکید کرد روان‌سازی و تسهیل روند تبدیل علم به محصول با حذف قوانین دست و پاگیر غیرضروری و ایجاد محیط و شرایط مشوق برای محققان از یک طرف و مدیریت علمی، مجرب و مثبت‌نگر و هدفمند از سوی دیگر از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر است.

در طول برگزاری این کنگره همچنین سه کارگاه آموزشی با عناوین MLPA ، تصویر برداری از بافت و ژنوم و کارگاه اخلاق در ژنتیک برگزار شد.

در آخرین روز برگزای این همایش نیز جلسه عمومی انجمن ژنتیک ایران تشکیل شد و اعضای هیئت مدیره جدید انجمن مشخص شدند.

1

دیدگاه ها بسته شده است