کارگاه آموزشی کاربردنرم افزارR در تجزیه تنوع ژنتیکی و ژنتیک جمعیت برای نخستین بار در کشور

دوازدهمین کارگاه نسل های جدید توالی یابی: miRNA-seq در روزهای 10 و 11 اسفند ماه 1395
24 ژانویه 2017
“آپتامرها، جایگزین مناسب آنتی بادی ها در تشخیص ودرمان”
29 ژانویه 2017

کارگاه آموزشی کاربردنرم افزارR در تجزیه تنوع ژنتیکی و ژنتیک جمعیت برای نخستین بار در کشور

 عضو هئیت علمی بانک ژن گیاهی ملی ایران درگفتگوی اختصاصی با خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه؛بااشاره به اینکه زبان R (یک زبان برنامه نویسی ومحیط نرم افزاری برای محاسبات آماری وداده پردازی است) به طور گسترده‌ای توسط متخصصان آمار و داده‌کاوی استفاده می‌شودگفت: محبوبیت این زبان هر روز بیشتر شده و جایگاه آن در میان زبان‌های برنامه نویسی به نحو چشمگیری ارتقاء یافته است.

دکتر مهدی زهراوی افزود: نیویورک تایمز در مقاله ای در سال 2009 ضمن اعلام پذیرش گسترده این برنامه توسط متخصصان آنالیز داده، پیش‌بینی کرد که R، تهدیدی برای بازار نرم افزارهای قدرتمند تجاری مانند SAS خواهد بود.

عضو هئیت مدیره انجمن ژنتیک ایران بابیان اینکه برنامه نویسی به زبان R در زمره 30 مهارت برتر با قابلیت کسب دستمزد سالیانه بیش از 110 هزار دلار در ماه (حدود 35 میلیون تومان در ماه) می‌باشدگفت : لذا یادگیری این زبان افق‌های روشنی برای یافتن شغل و درآمد مناسب را پیش رو قرار می دهد.

وی افزود:داشتن مهارت در کاربرد نرم افزار R و ذکر آن در سوابق کاری و علمی به عنوان یک وجه امتیاز قابل توجه محسوب می شود.

این نرم‌افزار متن باز، تحت اجازه‌نامه عمومی (GNU) عرضه شده و به رایگان قابل دسترس است. درصورتی که نرم‌افزارهای دیگر با کارکرد مشابه، عمدتا غیر رایگان بوده و استفاده از آنها نیازمند خریداری و اخذ مجوز استفاده می باشد. ضرورت اخذ مجوز در سایر نرم‌افزارها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و هر روز مجلات عملی بیشتری از مؤلفین مقالات درخواست می‌کنند که مجوز استفاده از نرم‌افزاهای بکاربرده شده در مقاله‌اشان را ارائه دهند. لذا محققانی که از نرم‌افزارهای فاقد مجوز یا قفل شکسته در آنالیز داده‌ها استفاده می‌کنند در چاپ مقالات‌شان با مشکل روبرو خواهند شد.

استفاده از برنامه R در آنالیز داده‌ها به اعتبار مقالات پژوهشی افزوده و در امر جلب نظر داوران و اخذ پذیرش برای چاپ موثر می باشد.

عضو هیت مدیره انجمن بیوتکنولوژی بااشاره به اینکه نرم افزار R در حوزه های متنوعی از آنالیز های مولکولی ژنومیکس، ترنسکریپتومیکس و… با قابلیت تحلیل داده‌های حجیم دارای کاربرد می باشدگفت: انواع مختلف پارامترهای ژنتیکی و نمودارهای تحلیلی که نرم‌افزارهای موجود هر یک، بخشی از آنها را پوشش داده‌اند، همگی در R بصورت یکجا با قابلیت دست‌ورزی و درجه بالایی از انعطاف پذیری قابل محاسبه و ترسیم است.

دکترزهراوی به دومزیت این برنامه اشاره کردوافزود:مزیت مهم آن قابلیت دست‌ورزی دستورات و تنظیم خروجی آنالیز ها به نحو دلخواه می باشد.

• مزیت دیگر، امکان بررسی روند تجزیه و تحلیل است که به لحاظ آموزشی و تفهیمی از اهمیت زیادی برخوردار است.

در سایر نرم افزارها عمدتاً کاربر از چگونگی روند آنالیز آگاه نیست و فقط خروجی را مشاهده می کند و هیچ مدیریتی نمی تواند بر مراحل روند آنالیز اعمال کند و همین امر باعث می شود که در برخی از موارد تحلیل و تفسیر و برداشت اشتباهی از خروجی نرم افزار داشته باشد.

وی شایان ذکر شد:برای آموزش این نرم افزار ارزشمند، انجمن ژنتیک ایران با همکاری موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کارگاه آموزشی کاربرد نرم افزار R در آنالیزتنوع ژنتیکی و ژنتیک جمعیت را روز 8 اسفند برگزار خواهند کرد. در این کارگاه متخصصان حوزه تنوع زیستی با مدیریت آقای دکتر زهراوی، مجموعه ای را ذیل برنامه R در راستای تحلیل چند متغیره ژنتیک جمعیت تهیه نموده‌اند که برای نخستین بار در کشور (در این حوزه) در قالب این کارگاه آموزشی ارائه می‌شود.

گفتنی است نحوه تنظیم داده‌های نشانگرهای مولکولی برای خوانش توسط نرم افزار R، محاسبه پارامترهای توصیفی، انجام آزمون‌های ژنتیکی، برآورد پارامترهای ژنتیکی جمعیت و تجزیه چند متغیره و گروه بندی با رسم انواع نمودار تحلیلی و نحوه تفسیر داده نتایج آموزش داده می شود.

لازم به ذکر است علاقه مندان برای شرکت دراین کلاسها میتوانند بااین شماره تماس بگیرند .

09122985041

1

دیدگاه ها بسته شده است