پیشرفت علمی به هماهنگ‌کردن تحقیقات با نیازهای واقعی کشور نیاز مبرم دارد

ازدواج‌های فامیلی باعث افزایش بیماری‌های نادر ژنتیکی شده است
18 ژانویه 2011
عامل 50درصد نابینایی‌ها و ناشنوایی‌های دوران کودکی ژنتیکی است
18 ژانویه 2011

پیشرفت علمی به هماهنگ‌کردن تحقیقات با نیازهای واقعی کشور نیاز مبرم دارد

پیشرفت علمی به هماهنگ‌کردن تحقیقات با نیازهای واقعی کشور نیاز مبرم دارد

  نیاز مبرمی به هماهنگی تحقیقات، آموزش و خدمات با نیازهای واقعی کشور احساس می‌شود که این مهم همکاری و مشارکت از سطوح برنامه‌ریزان کلان نظام بهداشتی درمان کشور و اساتید را می‌طلبد.

  دکتر سعید رضا غفاری رئیس انجمن ژنتیک پزشکی ایران در نخستین همایش ژنتیک پزشکی ایران که به صورت مشترک و همزمان با یازدهمین کنگره ژنتیک ایران در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شد گفت نخستین کنگره ژنتیک پزشکی در شرایطی برگزار می‌شود که طلاقی ژنتیک و پزشکی از عرصه‌های علوم پایه فراتر رفته و به واقعیتی روزمره از پزشکی بالینی تبدیل شده است. این واقعیت نه تنها در کشورهای پیشرفته بلکه در کشور ما نیز بیش از پیش قابل مشاهده است.

  وی افزود: با تلاش‌های دانشمندان پیشکسوت و پیش‌روی عرصه ژنتیکی پزشکی در کشور دستاوردهای شگرفی در زمینه کاربردی ژنتیک در پزشکی حاصل شده است. این پیشرفت‌ها از پزشکی پیشی گرفته تا زمینه‌های تشخیصی زودرس بیماری‌ها و در ژنتیک سرطان بسیار ملموس است.

  غفاری خاطر نشان کرد: در حال حاضر تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های کشور اقدام به پذیرش دانشجو در زمینه ژنتیک پزشکی کرده‌اند و نسل فارغ‌التحصیلان آینده به جمع محققان و فعالان این رشته اضافه می‌شوند.

  وی ادامه داد: با توجه به استقبال قابل توجه از این کنگره امید می‌رود که در کنار معرفی نتایج تحقیقات پژوهشگران فعلان مباحث جدی در زمینه معضلات و مشکلات کاربردی ژنتیک در عرصه تحقیق، آموزش و خدمات صورت گرفته و راه‌حل‌های موثر نیز ارائه شود.1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.