معاون فناوری زیستی مرکز همکاری های نوآوری ریاست جمهوری عنوان داشت: ذخایر ژنتیک، یک سرمایه بیکران است

در حوزه ذخایر ژنتیکی، ایران جایگاه رفیعی در دنیا دارد
13 سپتامبر 2016
درخواست تجدیدنظر در مصوبه کمیسیون کشاورزی مجلس مبنی بر ممنوعیت محصولات تراریخته
21 سپتامبر 2016

معاون فناوری زیستی مرکز همکاری های نوآوری ریاست جمهوری عنوان داشت: ذخایر ژنتیک، یک سرمایه بیکران است

 دکتر مجید معنوی در برنامه “گفت وگوی علمی” رادیو گفت وگو تصریح کرد: ذخایر ژنتیک هر کشور سرمایه بیکرانی است که دنیا روی آن حساب ویژه برای خلق ثروت باز می کند. البته سند زیست فناوری کشور به عنوان یک سند پشتیبان توسعه ای، برای بانک های موجود و حمایت و پشتیبانی از آنها، ساز و کارهایی را دیده است.

برنامه “گفت وگوی علمی” با موضوع (ذخایر ژنتیکی) و با حضور دکتر مجید معنوی معاون فناوری زیستی مرکز همکاری های نوآوری ریاست جمهوری روانه آنتن شد.

دکتر مجید معنوی در ابتدا به تاریخچه مسئله ژنتیک اشاره کرد و گفت: سال ها قبل طرحی را پیش نویس کردیم و هدف مان نیز این بود که در کنار بانک های ذخایر ژنتیک کشور، به منظور حفاظت از این ظرفیت به بانک مضاعفی به عنوان بانک پشتیبان نیاز داریم که به مباحث مرتبط با پدافند غیر عامل مربوط می شود.

وی ادامه داد: ما این موضوع را با بیت مقام معظم رهبری مطرح کردیم و چند مجموعه به عنوان مجری این ایده مطرح شدند و در نهایت جهاد دانشگاهی با توجه به سبقه مثبتی که در فعالیت های علمی داشت، به عنوان یکی از نامزدهای فعالیت در این حوزه مطرح شد.

معاون فناوری زیستی مرکز همکاری های نوآوری ریاست جمهوری با تصریح بر اینکه هدف روز نخست، قطعی محقق نشد، عنوان داشت: ما به دنبال یک بانک مرکزی در کشور بودیم تا همه بانک ها به آنجا لینک شوند و نسخه دومی از نمونه هایشان را در آنجا قرار دهند ولی در مسیر اجرا، عملاً بانک ایجاد شده، تبدیل به بانکی در عرض بانک های موجود شد. هر چند ظرفیت ایجاد شده ارزشمند است و دوستانمان کارهای خیلی خوبی را انجام داده اند ولی هنوز نیازی که آن روز مطرح بود، وجود دارد. در حال حاضر نیز با دوستانمان در پدافند غیر عامل این موضوع را دنبال می کنیم که واقعا این اتفاق بیافتد.

وی تصریح کرد: ذخایر ژنتیک هر کشور سرمایه بیکرانی است که دنیا روی آن حساب ویژه برای خلق ثروت باز می کند. البته سند زیست فناوری کشور به عنوان یک سند پشتیبان توسعه ای، برای بانک های موجود و حمایت و پشتیبانی از آنها، ساز و کارهایی را دیده است.

قابل ذکر است، برنامه “گفت وگوی علمی” از شنبه تا چهارشنبه ساعت 21 از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.

1

دیدگاه ها بسته شده است