رئیس انجمن ژنتیک ایران :قابلیت های موجودات زنده و ژنتیک در پیشرفت همه جانبه بشر تحول آفرین بوده است

ششمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (INOTEX 2017
3 می 2017
رئیس انجمن ژنتیک ایران: بیمه ها آزمایش های ژنتیک را پوشش نمی دهند / اوتیسم فعلا با آزمایش قابل تشخیص نیست
13 می 2017

رئیس انجمن ژنتیک ایران :قابلیت های موجودات زنده و ژنتیک در پیشرفت همه جانبه بشر تحول آفرین بوده است

 برنامه “گفت و گوی علمی” رادیو گفت و گو با موضوع جایگاه رشد علمی کشور در ۴ سال اخیر و با حضور دکتر عزیزالله معماریانی استاد ریاضی دانشگاه خوارزمی و دکتر محمود تولایی رئیس انجمن ژنتیک ایران به روی آنتن رفت.

دکتر معماریان با تاکید بر سرعت بخشیدن در دست یابی به اهداف علمی و توسعه گفت: برای رسیدن به این اهداف باید هم در سیاست گذاری برنامه ریزی کنیم و هم در تخصیص منابع و همچنین پایش و ارزیابی که وظایف حاکمیتی است، چرخه و نظام ها را درست طراحی کنیم و تخصیص منابع و همچنین عملکردها مورد بررسی قرار بگیرد.

وی درباره پایش و اندازه گیری بیان داشت: هر کاری که اتفاق بیافتد، باید پایش و اندازه گیری شود که اساسا کار درست بوده یا در راستای اهداف بوده یا خیر و یا منابع به درستی تخصیص داده شده است یا خیر تا میزان بهره وری مشخص شود. همه این موارد در حوزه پایش و ارزیابی بررسی می شوند و وظیفه حاکمیت است که تمام فعالیت ها را در بخش های دولتی و خصوصی مورد پایش قرار دهد تا استفاده کند.

این استاد دانشگاه خوارزمی با اشاره به ریاضیدانان، خاطرنشان کرد: تا زمانی که شورای عالی انقلاب فرهنگی برای دانشگاه فرهنگیان تصویب نکرده بود که تمام دبیران ریاضی از فارغ التحصیلان دانشگاه ها باشند، خیلی مشکل زیادی در این حوزه نداشتیم اما بعد از تصویب قانون در دانشگاه های آزاد گروه ریاضی تعطیل شد و دانشجوی لیسانس در دانشگاه آزاد و پیام نور نداریم و در خیلی از دانشگاه های دولتی در شهرستان ها نیز تعداد بسیار کم شده است و ورودی های دانشگاه های تهران هم خیلی قوی نیستند. این مسئله منتج به این می شود که طبیعتا استاد ریاضی نخواهیم داشت.

وی این وضعیت را جزیره ای عمل کردن دانست و بیان داشت: اگر در دانشگاه فرهنگیان نسبت دانشجو به استاد را اندازه بگیرید، یک به ۶۴ است که حتی ممکن است استاد متعلق به خود دانشگاه نباشد زیرا بر اساس آمار در کل دانشگاه فرهنگیان چهار دکترای ریاضی داریم.

در ادامه دکتر محمود تولایی با اشاره به اهمیت علم ژنتیک در تحولات حوزه های گوناگون گفت: اگر ژنتیک را کمی فراتر ببینیم که مجموعه زیست فنآوری و مبتنی بر پایه علوم زیست شناسی و ژنتیک می شود و وقتی ما به دستآورد می رسیم حوزه زیست فنآوری مطرح می شود. دانشمندان آینده نگاری، آینده را چنین پیش بینی کرده اند که تغییرات در ۵۰ سال آینده بیشتر از مجموعه تغییرات در ۴۰۰ سال گذشته خواهد بود به نوعی امروز تسلط بشر در قابلیت های موجودات زنده و همین طور ژنتیک سبب شده تا یک تحول عجیبی در این حوزه پدیدار شود.

وی با ارائه چند مثال اظهار داشت: در حوزه رادارها و دوربین های دید بلند از شاخک های حسی در حشراتی الگو گرفته شده است که در حد هزارم ثانیه وزش را حس می کند. بشر توانسته بفهمد این جنین انسان به چه ژن هایی نیاز دارد تا به یک انسان سالم تبدیل شود و امروز علومی در تلاش است تا جنین را اصلاح کند تا از تولد یک نوزاد معیوب پیشگیری کند.

رئیس انجمن ژنتیک ایران با بیان اینکه دنیا در شرف یک انقلاب نوین در عرصه علم و فنآوری است متذکر شد: ما چقدر آمادگی داریم متناسب با اقتضائات و پیشرفت ها و تغییرات علوم نوین در هر رشته دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی خودمان را باز سازماندهی کنیم. اگر دانشگاهی که ۵۰ یا ۷۰ سال گذشته پایه ریزی شده قرار باشد به همان محصول فکر کند و تولید کند، آن دانشگاه پنج سال آینده جایگاهی نخواهد داشت.

تولایی با اشاره به اینکه با تحول در ابزارهای حوزه پژوهش بسیاری از شناخت های گذشته در علوم دارد نقض می شود، تصریح کرد: همین طور که با پیشرفت بشر درک ما نسبت به معارف قرآن بیشتر می شود و تفاسیر جدیدی برای قرآن نوشته می شود کتاب وجود انسان هم که بخشی از آن خلقت است امروز با توسعه درک بشر می تواند فصل های نوینی از عظمت خلق را درک کند.

1

دیدگاه ها بسته شده است