تولید رده سلولی مارمولک بومی ایران با کاربرد تحقیقات زیست پزشکی

جشنواره فیلم سلامت
30 آگوست 2016
دکتر بهزاد قره یاضی، رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران:
3 سپتامبر 2016

تولید رده سلولی مارمولک بومی ایران با کاربرد تحقیقات زیست پزشکی

بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران ارائه دهنده رده های سلولی مختلف انسانی و جانوری برای صنعت زیست فنآوری است.در همین راستا هرساله تعداد زیادی رده سلولی استاندارد را فراهم نموده و با شناسنامه استاندارد در اختیار متقاضیان قرار می دهد. دو رده سلولی از مارمولک با قابلیت کشت مداوم و نگهداری در حالت انجماد از تولیدات جدید این بانک است.

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص دستاورد فوق به روابط عمومی مرکز گفتیکی از گونه هایی که امروزه مورد توجه مراکز تحقیقاتی قرار گرفته، گونه مارمولک (gecko) است. توانایی ذاتی این موجود در بازسازی دم خویش، منجر شده تا ویژگی های مربوط به فاکتورهای رشد، مطالعات بازسازی بافت و تحقیقات طب ترمیمی در این موجود مورد توجه قرار گیرد. همچنین این سلولها قابلیت استفاده در آزمایش هایی مانند بررسی های سم شناسی، محیط زیست، حساسیت ویروسی یا مطالعات تولید واکسن و نیز مطالعات سیستماتیک جانوری را نیز دارند.

وی افزود: مرکز ملی ذخایر زیستی و ژنتیکی ایران، با اشراف به روند رو به رشد تحقیقات شرکت های دارویی و مراکز تحقیقاتی، برای اولین بار ، با معرفی رده­های سلولی جدید با عناوین Hepe01 و Hepe02 از دم مارمولک بومی ایران از گونه Cyrtopodion scabrum ، این رده ها را برای انواع تحقیقات و کاربردها در اختیار جامعه علمی کشور قرار می دهد.

گفتنی است بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در راستای تامین نیازهای جامعه تحقیقاتی کشور اقدام به تهیه، تولید و نگهداری نزدیک به 500 رده سلولی جانوری و دامی نموده است. این رده های سلولی به منظور حفاظت از ذخایر ژنتیکی کشور و کاربردهای تحقیقاتی و بیوتکنولوژی تولید شده اند.

لذا بانک سلولهای انسانی و جانوری توانسته است با گذشت کمتر از یک دهه از عمر خویش، با تلاش و پشتکار جهادی نیروهای متخصص، علاوه بر ارائه بیش از 1000 رده سلولی انسانی و جانوری، مجموعه ای از توانمندی های نرم افزاری و سخت افزاری در حوزه علوم سلولی و زیست فناوری را برای تامین نیاز مراکز علمی، دانشگاهی، پژوهشی و صنعتی کشور را فراهم کرده و بستری برای ارتباط و تعامل علمی با مراکز و بانک‌های مرتبط و معتبر بین‌المللی ایجاد نماید.

1

دیدگاه ها بسته شده است