تاسیس بنیاد ژنتیک با همکاری انجمن ژنتیک ایران و سازمان بهزیستی استان تهران
30 اردیبهشت 1392
سیزدهمین کنگره ملی و اولین کنگره بین المللی ژنتیک ایران
30 اردیبهشت 1392

تاریخچه و ساختار انجمن ژنتیک

  انجمن ژنتیک ایران در سال 1345 با پیشنهاد و پشتکار دکتر پزشکپور مستشفی تأسیس شد. این انجمن در ابتدا مشتمل بر گروه‌های چهارگانه دانشکده‌های علوم، کشاورزی، پزشکی و دامپزشکی بود و گردهمایی های آن در خلال کنگره سالیانه کودکان برگزار می‌شد. سپس در سال‌های 1347 تا 1357 هفت کنگره علمی مستقل در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز و اهواز برگزار شد.

  پس از انقلاب و به ویژه در دوران جنگ تحمیلی بیش از دو دهه فعالیت انجمن ژنتیک ایران تعطیل شد.

  در طول این سال‌ها علم ژنتیک در سطح جهان به سرعت رشد کرد اما ابعاد این رشته در ایران شناخته نشده بود . بر اساس این تحلیل در سال 1378 گروهی از افراد علاقمند گردهم آمدند و با تهیه اساسنامه اقدام به تشکیل مجدد انجمن کردند. در واقع، این حرکت یک خیزشی دوباره در ادامه فعالیت‎های تشکیلاتی متخصصین علم ژنتیک در دو دهه پیشین بود. در سال 1379 این انجمن در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سپس در اداره ثبت شرکت‎ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسید.

  در جلسات اولیه، هیئت مدیره نحوه عضوگیری، شرایط عضویت و وظایف انجمن را مورد بحث و تصویب قرار داد.

  بر طبق اساسنامه, هیئت مدیره این انجمن متشکل از 2 نفر متخصص در ژنتیک انسانی, 2 نفر متخصص در ژنتیک جانوری, 3 نفر متخصص در ژنتیک گیاهی و یک نفر متخصص در ژنتیک پروکاریوتها و یک نفر متخصص در سلولهای بنیادی است. وجود این بافت در هیئت مدیره و سایر ارکان انجمن, شمول انجمن بر جنبه‎های مختلف رشته ژنتیک را تضمین می‎نماید. در این راستا از همان ابتدا اقدام به تشکیل شاخه‎های انجمن گردید که عبارتند از:

  1ـ شاخه ژنتیک انسانی (پزشکی)؛

  2ـ شاخه ژنتیک گیاهی؛

  3ـ شاخه ژنتیک جانوری (دامی)؛

  4ـ شاخه ژنتیک پروکاریوت؛

در سال 1392 دو شاخه دیگر شاخه ذخایر ژنتیکی و شاخه سلول های بنیادی راه اندازی گردید،

همچنین در سال 1393 شاخه دانش آموزی و دانشجویی اضافه گردید.

 

 

 

 

 

 

1

دیدگاه ها بسته شده است